Od wielu lat utarło się stwierdzenie, że podjęcie pracy poza granicami kraju jest znacznie lepsze niż praca w kraju. Wiązało się to przede wszystkim ze znacznie wyższymi zarobkami. Polacy chętnie wjeżdżali do pracy sezonowej trwającej kilka miesięcy, po czym wracali do kraju. Dzisiaj emigracja zarobkowa jest powszechniejsza, a Polacy chętnie korzystają z dobrze płatnych ofert pracy za granicą. O czym musimy pamiętać emigrując?

Zalety i wady pracy poza granicami Polski

Nie ma wątpliwości, że największą zaletą pracy poza granicami Polski na zachowanie są zarobki – mogą być one dwukrotnością czy nawet trzykrotnością zarobków na analogicznym stanowisku w Polsce. Warto jednak pamiętać, że wyższe zarobki to nie wszystko – osoby zatrudnione w zagranicznych korporacjach mogą liczyć na kursy i szkolenia, które pozwalają na stałe podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie wiedzy. Pracownic z Polski często podkreślają, że praca w międzynarodowym środowisku pozwala również na stałe szkolenie naszego języka, poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni. 

Wielu Polaków jest zdania, że wyższe zarobki pozwolą na tworzenie większych oszczędności. Musimy być świadomi, że praca za granicą to nie tylko przywileje – często stopa życiowa w Niemczech czy Francji jest znacznie wyższa, więcej pieniędzy przeznaczymy więc na rachunki, mieszkanie, żywienie. 

Wyjazd za granicę – o czym musimy pamiętać?

Szukając zatrudnienia czy podejmując zatrudnienie w Niemczech czy innych krajach UE pamiętajmy o tym, aby zadbać nie tylko o kwestie podatkowe, ale i zdrowotne. Rozliczenie dochodu z Niemiec musimy wykonać w ściśle określonym terminie. Chcąc odzyskać nadpłacony podatek koniecznie rozliczmy się zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Jeśli nie jesteśmy pewni naszego rozliczenia podatkowego warto skorzystać z pomocy doświadczonych biur podatkowych, specjalizujących się w kwestiach międzynarodowych. 

Comments are closed.

Outlet  Doplnky k pergolám Výplň matracov