Kebab jest oczywiście daniem pochodzącym z Turcji. I rzecz jasna ten, który jadamy w Polsce znacznie różni się od tego serwowanego w czasie wakacji tureckich. Sprawdź poniżej jak rozpoznać prawdziwy turecki kebab?

Turecki kebab

Turecki kebab, a w zasadzie „kebap” może mieć bardzo wiele postaci. Nie ma więc jednego prawidłowego sposobu jego przygotowania. Spędzając wakacje w Turcji budki z kebabem, czy restauracje serwujące to danie możemy spotkać właściwie na każdym rogu ulicy.

Główną zasadą po jakiej rozpoznamy prawdziwy kebab jest oczywiście mięso. Prawdziwy kebab jest przygotowany z mięsa baraniego lub z kurczaka, jednak w żadnym wypadku mięso to nie może być przemielone. Mięso dobrej jakości jest krojone na skrawki, które następnie nadziewa się na obracany rożen, na którym są opiekane. Całość podawana jest w bułce tak zwanej picie z dodatkiem sosu jogurtowego doprawionego pietruszką. Jest to jeden z najczęściej spotykanych sposobów podawania potrawy. Chyba nikt naprawdę nigdy nie zliczył ile sposobów przygotowania kebaba oferuje turecka gastronomia.

Turecki kebab – rodzaje

Tak jak wspomniano wcześniej istnieje wiele rodzajów tureckiego kebaba. I tak jedną  z najpopularniejszych wersji jest doner kebab, który przyrządzany jest z baraniny, kurczaka lub wołowiny. Całość podana jest w picie w towarzystwie warzyw i sosu. Natomiast adana kebab jest podawany wyłącznie z użyciem mięsa baraniego w towarzystwie sałaty i pomidora. Składniki potrawy są grillowane z dodatkiem kaszy bulgur, a doprawia się je ostrymi przyprawami. Danie to jest serwowane na talerzu.

Trzecia propozycja tureckiego kebabu to Iskender Kebab. Do jego przygotowania niezbędna jest pita posmarowana jogurtem, następnie kładziemy na nim kawałeczki mięsa i grilowane warzywa. Całość polewana jest masłem. Kebab nie zawiera w sobie ostrych przypraw jak jego pozostałe rodzaje. Z kolei durum kebab składa się z mięsa pieczonego na szaszłykach. Upieczone mięso drobiowe, wołowe lub jagnięce jest ściągane z szaszłyków i podawane na talerzu w towarzystwie odmiany chleba, zwanej lawasz z dodatkiem pomidorów, papryki i bakłażana. Znany jest również jako alanya kebab. Bardzo podobną odmianą kebaba jest sis kebab z tym, że jedyną różnicą jest to, że mięso pozostaje na szaszłykach.

Zupełnie odmienny kebab, którego formy podania  z pewnością nie spotkamy w Polsce jest talas kebab. Potrawa jest podawana we francuskim cieście, które następnie jest zapiekane w piecu.

Każdy region turecki oferuje swój odmienny kebab o równie wdzięcznej nazwie. Natomiast kebaby, które znamy z Polski bardzo często łamią podstawową zasadę przygotowania tej potrawy, jaką jest nie mielenie mięsa. Sposób podania z jakim spotkamy się w Polsce jest podobny kebab jest serwowany w bułce (picie), w towarzystwie frytek lub zawinięty w tortilii. Jednak jego smak różni się znacznie od tego jakiego możemy doznać jedząc prawdziwy oryginalny turecki kebab.

Comments are closed.

https://rupaulonfox.com https://d41teachers.org https://saw-iso.pl