Sztuka bonsai jest wymagająca, jej efekty są jednak piękne. Nic wiec dziwnego, że coraz więcej osób marzy o własnym miniaturowym drzewku. Zewsząd można usłyszeć, że jego uformowanie nie jest wcale zadaniem, które mogłoby przerosnąć osobę początkującą. A mimo to wiele osób nie ma pojęcia, od czego zacząć.

Idealne drzewko dla początkującego

Wielu osobom wydaje się, że najprostszym sposobem na opanowanie sztuki bonsai jest zakup drzewka, które zostało już poddane wstępnemu formowaniu. Takie gotowe bonsai pojawiają się nie tylko w marketach, ale i w sklepach ogrodniczych kusząc pięknym wyglądem i często całkiem przystępną ceną. Nie oznacza to jednak, że zawsze mamy do czynienia z opcją, którą warto rozważyć. Choć drzewka pochodzące z marketu są tanie, ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przeważnie market nie informuje też o tym, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Drzewka ze sklepów ogrodniczych są znacznie lepiej opisane, należy jednak spodziewać się, że ich cena będzie odpowiednio wyższa.Nie wiedząc, od czego zacząć, najlepiej zwrócić się przede wszystkim ku roślinom łatwym w pielęgnacji. Osoby mające duże doświadczenie w tym zakresie podkreślają, że nie ma takiej, z której nie da się stworzyć drzewka bonsai, pierwsze kroki najlepiej jest jednak stawiać pracując z klonem, sosną, azalią, fikusem albo cyprysem. Tu dużą rolę odgrywa lokalizacja drzewka. Fikus sprawdzi się znakomicie w salonie, na zewnątrz zaś dobrym pomysłem będzie klon japoński lub cyprys.

Gdzie umieścić drzewko?

Każda roślina ma nieco inne wymagania i tylko poznając je można mieć pewność, że wysiłki wkładane w jej formowanie przyniosą spodziewane rezultaty. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, czy sztukę bonsai chcemy uprawiać na balkonie, czy też w ogrodzie, musimy wybierać przede wszystkim te miejsca, które mają zapewnione duże nasłonecznienie. Jeśli planujemy pracę w ogrodzie, drzewko będzie prezentować się szczególnie ładnie tam, gdzie w dużej ilości znajduje się nie tylko trawa, ale także drzewa i krzewy. Co ciekawe, wybór takiego otoczenia nie jest powodowany jedynie względami wizualnymi. Jego atutem jest również to, że podnosi wilgotność powietrza.Jeśli, z konieczności, musimy wybrać stanowisko zacienione, pamiętajmy o tym, że problemem może okazać się zarówno przerost liści, jak i międzywęźli. Ograniczony dostęp do promieni słonecznych przyczynia się także do tego, że rośnie ryzyko rozwoju pasożytów. Z każdą z tych niedogodności można walczyć, będzie to jednak wymagało większego wysiłku z naszej strony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.