Szusowanie po stokach to ogromna przyjemność. Trzeba jednak w pierwszej kolejności zadbać o sprzęt, który to ułatwi. Buty narciarskie to jeden z najważniejszych elementów narciarskiego ekwipunku. Jakie buty powinna wybrać kobieta, a jakie mężczyzna?

Jakie są różnice między damskimi a męskimi butami narciarskimi?

Na pierwszy rzut oka buty narciarskie damskie są identyczne jak męskie. Jest to błędne wrażenie. Między modelami damskimi, a męskimi jest wiele również, które wpływają na komfort użytkowania i bezpieczeństwo jazdy.

Buty narciarskie damskie mają mniejszą numerację, która dostosowana jest to wielkości damskich stóp. Ta różnica jest raczej oczywista. Kolejna różnicę można dostrzec w budowie cholewy, która również jest inna. Buty narciarskie damskie są znacznie węższe. Cholewa buta w części, która osłania łydkę delikatnie się rozszerza, by dopasować się do budowy anatomicznej kobiecej nogi. Dzięki temu but idealnie przylega do stopy, jak i łydki.

Warto również wiedzieć, że buty narciarskie damskie nie są tak sztywne i twarde jak męskie, które muszą wytrzymać większą wagę narciarza.

Kolejną różnicą w budowie buta jest jego ocieplenie. Kobiety nie są tak odporne na zimno jak mężczyźni. Buty narciarskie damskie zazwyczaj mają lepiej ocieplone wnętrze, by panie czuły się komfortowo. Przeważnie producenci używają wełny merino, polaru lub ociepliny Thinsulate.

Jak dbać o buty narciarskie?

Wybór butów narciarskich ma wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na jej bezpieczeństwo. Zbyt duże buty utrudniają manewrowanie nartami, co może doprowadzić nawet do kontuzji.

Mając wymarzone buty narciarskie trzeba o nie dobrze zadbać. Najważniejsze jest prawidłowe ich wysuszenie po każdym dniu na stoku.

W schroniskach często są specjalne suszarnie przeznaczone do tego celu. Często jednak nie są to pomieszczenia zachęcające i przyjemne. W suszarniach może rozprzestrzenić się nieprzyjemny zapach. Warto więc suszyć buty w pokoju za pomocą specjalnych grzałek, które wkłada się do środka buta. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem można buty zostawić na ogrzewanej podłodze lub ustawić koło kaloryfera. Trzeba jednak uważać, gdyż zbyt ciepłe powietrze może odkształcić skorupę.

Chcąc, by buty wewnętrzne były czyste i higieniczne warto od czasu do czasu spryskać je preparatem antybakteryjnym i antygrzybicznym i wysuszyć je w temperaturze pokojowej. Należy unikać prania linerów, gdyż mogą się odkształcić. Skuteczniejsze jest oddanie butów do ozonowania. Dzięki temu będą czyste i nic nie zagrozi ich trwałości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie damskie.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/czy-trzeba-wozic-dowod-rejestracyjny/ zobacz o podstawy do znaków drogowych zobacz wiecej