W dzisiejszych czasach popularne konstrukcje żelbetowe można podzielić na trzy kluczowe grupy. Monolityczne, prefabrykowane i zespolone konstrukcje różnią się między sobą przede wszystkim technologią wykonania.

Czym wyróżniają się konstrukcje monolityczne?

Konstrukcje monolityczne, jak powszechnie wiadomo wykonuje się zawsze w miejscu ich występowania. Konstrukcje tego typu powstają poprzez deskowanie. Po przygotowaniu specjalnej formy montuje się odpowiednie zbrojenie. Jednym z najważniejszych zadań jest oczywiście przygotowanie oraz zagęszczenie mieszanki betonowej. Bardzo ważnymi etapami jest również pielęgnowanie betonu, a w szczególności umiejętne zdjęcie deskowania.

Monolityczne konstrukcje żelbetowe wyróżniają się bardzo dużą sztywnością. Wynika to oczywiście z tego, że wszystkie elementy stanowią jednolitą całość. Największą wadą monolitowych konstrukcji jest wydłużony okres budowy. Beton uzyskuje odpowiednią wytrzymałość dopiero po ustalonym czasie. Problemy te można po części wyeliminować poprzez stosowanie powtarzalnych deskowań przestawnych. Wielu producentów stosuje również deskowania ślizgowe i przesuwne.

Czym wyróżniają się konstrukcje prefabrykowane?

Prefabrykowane konstrukcje żelbetowe montowane są z oddzielnych prefabrykatów. Opisywane konstrukcje mają bardzo wiele zalet, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Olbrzymim plusem jest przede wszystkim to, że można wytworzyć elementy o dużym stopniu wykończenia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zaoszczędzić sporo cennego czasu i pieniędzy na robotach wykończeniowych. Prefabrykowane elementy pozwalają znacząco skrócić czas oddania obiektu budowlanego do użytku. Warto wspomnieć także o tym, że wszelkie prace można przeprowadzić praktycznie przez cały rok.

Jedyną wadą prefabrykowanych konstrukcji jest to, trudno jest zapewnić złączom ognioodporności. Prefabrykaty mają zazwyczaj nieco mniejszą sztywność niż powyżej opisane konstrukcje monolityczne. Pamiętać należy także o tym, że prefabrykaty należy przewieźć z fabryki na miejsce budowy. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy budynek stawiany jest bardzo daleko od miejsca produkcji. Montaż ciężkich prefabrykatów wymaga użycia dźwigów, które jak wiadomo nie zawsze mogą wjechać na miejsce budowy.

Prefabrykowane konstrukcje żelbetowe stosowane są obecnie we wszystkich dziedzinach budownictwa. Na rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych firm, które specjalizują się w stawianiu gotowych konstrukcji z prefabrykatów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Comments are closed.

https://xann.pl/sitemap Záhradné lampiony Posledné kusy