Drobne naczynia włosowate, znajdujące się tuż pod skórą, mają tendencje do pękania, zwłaszcza w miejscach, w których występuje bardzo cienka skóra, czyli np. na twarzy, w okolicy nosa. Jak się pozbyć tych nieestetycznych zmian skórnych? Poznaj zabiegi, z których można skorzystać w dobrych klinikach medycyny estetycznej.
Przyczyny tworzenia się popękanych naczynek na nosie
Popękane naczynka, w języku medycznym nazywane teleangiektazjami, to poszerzone drobne naczynia krwionośne. W wyniku zaburzenia skurczu naczyń dochodzi do ich pęknięcia i powstania tzw. pajączków tuż pod powierzchnią naskórka. Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki w Katowicach przy ul. Żelaznej 2, teleangiektazje powstają pod wpływem różnych czynników, m.in.:
- predyspozycji genetycznych,
- zmian hormonalnych (np. podczas ciąży),
- zażywania niektórych leków (np. antykoncepcji hormonalnej),
- narażenia na skrajne warunki atmosferyczne (np. wysokie i niskie temperatury),
- nadmiernej ekspozycji skóry na słońce,
- niektórych chorób (np. nadciśnienie tętnicze),
- stosowania pielęgnacji niedostosowanej do typu skóry,
- stosowania używek (np. alkoholu, papierosów),
- wieku – osoby po 35. roku życia są bardziej narażone na pękanie naczynek.
Zamykanie naczynek na nosie – skuteczne zabiegi laserowe
Do usuwania zmian naczyniowych służą specjalne lasery o konkretnej długości fali, która może być skutecznie pochłaniana przez hemoglobinę. Laser generuje niezwykle delikatne impulsy termiczne, które docierają do mikrowaskulatury skóry. Głównym działaniem urządzenia jest podgrzewanie sieci naczyń krwionośnych i zamykanie naczynek na twarzy. Przy okazji laser wpływa też korzystnie na ogólną kondycję skóry – stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu cera staje się gładsza i lepiej napięta.
Laserowe zamykanie naczynek wykonywane jest przez lekarza. Procedura poprzedzona jest konsultacją w celu wykluczenia przeciwwskazań. Najpierw na twarz nałożony zostaje specjalny żel. Następnie lekarz przesuwa głowicą, celując wiązką lasera w zaczerwienienia i usuwając naczynka. Już po jednym zabiegu można zauważyć znaczną poprawę w wyglądzie skóry, jednak w przypadku wielu popękanych naczynek na nosie, należy poddać się serii zabiegów laserowych. Liczba oraz częstotliwość sesji potrzebnych do uzyskania optymalnych efektów ustalane są indywidualnie.
Jeśli szukasz kliniki medycyny estetycznej, w której skorzystasz z profesjonalnych zabiegów na naczynka, wejdź na stronę Find Beauty Expert.
Jak dbać o cerę naczynkową, aby zahamować powstawanie pajączków?
Nawet jeśli jesteś po serii zabiegów laserowych i udało Ci się pozbyć wszystkich popękanych naczynek z okolic nosa, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację cery naczynkowej. Bez tego nieestetyczne pajączki mogą szybko powrócić. Należy sięgać po kosmetyki dedykowane cerze wrażliwej, delikatnej i naczynkowej. Bardzo ważna jest też ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Przed każdym wyjściem z domu należy nałożyć na skórę warstwę kremu z filtrem UV. Ponadto należy unikać sauny, alkoholu, pikantnych przypraw, dużych różnic temperatur.
Wiadomo, że niektórych czynników powodujących powstawanie pajączków nie da się uniknąć. Dlatego trzeba się przygotować na to, że mimo laserowego zamknięcia naczynek, na twarzy mogą pojawić się nowe teleangiektazje. Można wykonać wówczas ponowny zabieg laserowy.
Comments are closed.