Wiele osób poszukujących oszczędności na kosztach drukowania przy pomocy drukarki laserowej zastanawia się czy napełnianie tonerów takich jak Brother jest możliwe w domu. Teoretycznie tak, przy odpowiedniej znajomości tematu jest to wykonalne, jednak dość skomplikowane i wymagające nieraz wymiany kilku części tonera.

Napełnianie tuszy, a napełnianie tonerów

Napełnianie tuszy do drukarek jest stosunkowo łatwe. Wystarczy w odpowiednie otwory wstrzyknąć właściwą ilość tuszu o określonej barwie i to wszystko. Regeneracja i napełnianie tonera jest dużo trudniejsze. Toner do drukarki Brother trzeba przede wszystkim rozebrać na części pierwsze i dokonać przeglądu elementów. Wszelkie zużyte nadają się do wymiany, a zakup nowych nie jest zbyt tani, poza tym przed rozebraniem elementów nie wiadomo co kupić. Bardzo często trzeba też wymienić bęben światłoczuły, nawet jeśli wygląda dobrze. Wystarcza on bowiem na poprawne wydrukowanie najwyżej kilku tysięcy stron.

Oczyszczanie pojemnika na toner

Toner do drukarki Brother przed napełnieniem trzeba dokładnie oczyścić, co wbrew pozorom nie jest łatwe. Wiele osób używa do tego celu odkurzacza, warto jednak pamiętać o jednym. Toner czyli proszek, jest bardzo drobny i może przedostać się do elementów odkurzacza i spowodować jego uszkodzenie. Z tego między innymi powodu w firmach napełniających tonery, z reguły używa się bardzo profesjonalnych odkurzaczy lub sprzętu starego typu, który bez żalu będzie można wyrzucić, jeśli ulegnie uszkodzeniu.

Nowy proszek

Można oczywiście kupić proszek – toner. Do kupienia jest za mniej niż sto złotych, a więc mniej niż cena oryginalnego tonera. Wsypanie go do pojemnika jest jednak trudniejsze niż się może wydawać. Musi on być dokładnie rozmieszczony w pojemniku, nie może zbijać się w grudki. Teoretycznie są to rzeczy mało znaczące. Przy pierwszym próbnym wydruku szybko jednak okazuje się, że są błędy w druku, które mogą być wynikiem nieodpowiedniego rozmieszczenia proszku w pojemniku.

Podsumowując

Można oczywiście pokusić się o samodzielne napełnianie tonera, jednak przed tą praca konieczne jest zaopatrzenie się w proszek i nowe części. Niezbędna jest wymiana uszkodzonych elementów ale tez chipa, który po uzupełnieniu proszku musi być nowy. Na każdym etapie prac można popełnić błąd skutkujący jednym. Drukowanie przy pomocy samodzielnie napełnionego tonera stanie się niemożliwe lub bardzo utrudnione. Nie warto więc eksperymentować. O wiele lepszą opcją jest zakup nowego oryginalnego tonera Brother, ewentualnie jego zamiennika.

Więcej informacji znajdziesz na stronie toner do drukarki Brother.

Comments are closed.