Piękna roślinność egzotyczna wokół domów jest zwykle przez nas podziwiana na zagranicznych wycieczkach. Mogłoby się wydawać, że taki efekt jest zupełnie nieosiągalny w naszym klimacie. Istnieją jednak rośliny tropikalne, które także w Polsce będą się czuć dobrze.

Jaką roślinę egzotyczną można zaadaptować do naszych warunków?

Trachycarpus fortunei to piękna, okazała palma, której wysokość wraz z doniczką może wynieść aż 150 cm. Ze zdrewniałego, dość grubego pnia wyrastają piękne liście. Prezentuje się ona niezwykle efektownie. Można ją bez problemu posadzić w gruncie niedaleko domu czy też w ogrodzie, ale nadaje się także do uprawy na zewnątrz w donicy.

Oczywiście, jeżeli mamy odpowiednie warunki, można ją także trzymać w domu. Z pewnością spodoba się każdemu, kto kocha egzotykę i nie ma za duo czasu na pielęgnację roślinności domowej. Zasadniczą zaletą tej palmy jest to, że nie trzeba jej zbyt często podlewać. jest przystosowana do klimatu, gdzie wilgoć jest niska, jednakże będzie bardzo dobrze rosła także w Europie.

Jakie wymagania ma trachycarpus fortunei?

W zasadzie niewielkie. Wystarczy jej dość nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Może być to na przykład jedna ze ścian domu. Z pewnością doda to uroku każdej posesji. Dzięki tropikalnemu pochodzenia roślina przetrwa upały, ale co ciekawe nie szkodzi jej nawet krótkotrwały silny mróz.

Zdecydowanie zaleca się jednak zabezpieczanie jej na zimę za pomocą włókniny, ponieważ miesiące niskich temperatur, szczególnie nocnych mrozów mogą ją osłabić. Jeżeli roślinę uprawia się w donicy, to można ją po prostu na bardzo zimne dni wnieść do nieco cieplejszego pomieszczenia, jakim jest piwnica lub garaż. Jaką glebę lubi wspomniana plama? Dobrze, jeżeli będzie to podłoże dość żyzne.

Jak uprawiać szorstkowiec fortunego?

Trachycarpus fortunei można zarówno zakupić już w formie okazałego drzewka, jak i wysiać samodzielnie z ziarna. Oczywiście w przypadku tego drugiego przedsięwzięcia trzeba mieć trochę cierpliwości oraz nasłonecznione miejsce, w którym pobudzona maksymalnie będzie wegetacja kwiatu.

Podczas rozwoju palmy trzeba także dość często ją podlewać. Cierpliwość zostanie nagrodzona sukcesem. To ogromna satysfakcja móc pochwalić się własnoręcznie wyhodowaną palmą, niemniej dla osób, które chcą mieć taką roślinę szybko poleca się po prostu jej zakup.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Comments are closed.