Dom i Wnętrze

Praca za granicą – jak rozliczyć podatek z Niemiec?

 

Decydując się na emigrację zarobkową najczęściej wybieranym kierunkiem dla Polaków są Niemcy. Bliskość oraz możliwość łatwego podjęcia pracy w różnych zawodach sprawiają, że Niemcy to wręcz idealny kierunek. Przygotowując się do wyjazdu miejmy na uwadze, że po zakończeniu roku podatkowego konieczne będzie rozliczenie się z niemieckim fiskusem. Jak rozliczyć podatek z Niemiec? Czy konieczne jest rozliczanie się zarówno w Niemczech, jak i w Polsce?

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Zastanawiając się jak rozliczyć podatek z Niemiec wiele osób pyta o to, czy konieczne jest rozliczenie się zarówno na terenie Niemiec, jak i Polski? Jeśli nasze dochody pochodzą wyłącznie z pracy za granicą nie ma konieczności rozliczania się w Polsce. Sprawa wygląda jednak inaczej, kiedy zechcemy odzyskać nadpłacony podatek w Niemczech – wtedy konieczne jest rozliczenie w Polsce i uzyskanie od polskiego urzędu zaświadczenia na druku EU/EWR. Jeśli pracowaliśmy zarówno w Niemczech, jak i w Polsce konieczne jest rozliczenie się w obu krajach. Warto pamiętać o tym, że deklaracje powinny być sporządzone w sposób prawidłowy – jeśli nie mamy pewności co do zgodności naszych danych warto poprosić o pomoc jedno z wyspecjalizowanych biur obsługi podatkowej. Osoby specjalizujące się w kwestii podatków w innych krajach przeprowadzą nas przez proces rozliczenia i odpowiedzią na wszystkie nasze pytania.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec – wskazówki

Niemieckie urzędy określane są jako „przyjazne” przez polskich pracowników. Jedną z najważniejszych zalet jest to, że płatnik ma możliwość rozliczenie podatku nawet do 4 lat wstecz! Druga istotna informacja to możliwość rozliczenia się przez Internet – w Polsce również to chętnie wykorzystywana opcja, która pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.